RİSK RAPORU VEREN HER YETKİLİYE GÜVENMEYİNİZ

    RİSK RAPORU VERECEĞİM DİYEN HER YETKİLİYE GÜVENİLMEZMİŞ

Ankara Yenimahalle’de bir apartmanda, inşaat tecrübesi de olan daire sahibi AE, apartmanda 8 ayrı hissedara da haber vererek “APARTMANDA RİSK OLUP OLMADIĞINI TESPİT İLE RAPOR EDİLMESİ” talebiyle, yetkili olduğunu öğrendiği en yakın mesafedeki LİDER KENTSEL DÖN. İNŞ. MÜH. MİM. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Ofisine gidip, görüştü.

Ofiste bulunan İnşaat teknikeri ön bilgi verdikten sonra, asıl yetkili Kamil COŞKUN ile görüştürdü. Kamil bey “apartmanda kaç kişinin haberi var” sorusuna, “Apartmanda 5-6 kişinin haberi var. Ancak benim tek başıma hareket etme hakkım olduğunu biliyor ve tek başıma müracaat ediyorum” cevabını verdi. Kamil bey, herkesin bireysel müracaat hakkı olduğunu ve ne zaman hazır olunursa, davet edildiğinde gelip işleme başlayacaklarını söyledi.

Eylül 2020’de geldiler, imzaları aldılar, bazı beton parçalarını söküp aldılar, götürdüler.

İkinci kapı merdivenlerinin 1999 depreminde kısmen hasar gördüğünü, kullanılamayan Kapıcı dairesinde rutubetten temel taşıyıcı duvarlarının çökmekte olduğunu, yığma tuğladan yapılan inşaatın kolonları olmadığından, temelden itibaren kalın duvarların “Taşıyıcı Kolon” görevi yapmasına rağmen bilinçsiz yönetici tarafından bu Taşıyıcı Duvar’ın tamamen kırıldığı görülmüştür. Yanındaki apartmandan daire sahibi M.K. de aynı talepte bulununca gidip onlarında müracaat işlemleri yapıldı. O apartmanın da bodrum katına inildiğinde orada da su sayaçlarını oraya koymak için takriben 100X120cm ebadında TAŞIYICI DUVAR‘ın yıkıldığını, kırılan duvardan kuzeye doğru taşıyıcı duvarın yarılmış olduğunu, çökme aşamasında olduğunu söylediler.

Uzmanlar gereken ölçümleri yapmış ve 400 sayfalık rapor tanzim ederek “yüzde 96 RİSKLİ RAPORU” verip, bu raporu apartman yönetimine vermişler.

İzmir depremi olunca, İzmir’de yıkılan bazı binalarla aynı nitelikleri taşıyan binalarının da yıkılması endişesiyle, firma yetkililerinden Serdar COŞKUN’a ulaşılıp “RAPOR İŞLEMİNİN ÇABUKLAŞMASI” istenmiştir. Serdar bey, Teknikerine işlem için talimat vermiş, Tekniker ilgiliyi arayıp, e-Devlet şifresiyle giriş için yardım istemiş, şifre açılmış, Tekniker bey “İŞLEM TAMAM” demiştir.

5 gün sonra yetkili Kamil COŞKUN, AE’yi arayıp “Biz bu işlemi yapmaktan vaz geçtik” demiştir. Yani sözüne sadık değilmiş. Ölçüm işlemlerini yürüten Serdar COŞKUN arandığında “Haberim yok, öğrenir ben size dönerim” demiş, dönmemiş. Bir daha arandığında cevap vermeyip, mesajla “Ben size döneceğim” demiş yine dönmemiş, sözünde durmamıştır. Yukarıda zikredilen iletişimler, telefon kayıtlarında mevcuttur.

Dolayısıyla öyle baldudak konuşan her firma yetkilisine güvenmeyiniz, sizi böyle oyalayıp ortada bırakabilirler. Ama böylelerini ilgili bakanlığa bildirmek de yurttaşlık görevidir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir