APTULLAH (abdullah) ESİRCİ kimdir?

(Emekli Protokol Assubayı, Köşe Yazarı, Şair)

13-05-1944 tarihinde DÜZCE/ Muncurluda dünyaya geldi.

13-06-1957 tarihinde SAKARYA/ Akyazı/ Küçücek İlkokulu’ndan mezun oldu.

13-06-1960 tarihinde KONYA Assubay Hazırlama Askeri Ortaokulu’ndan mezun oldu. (Burada öğrenci iken, Kimya Öğretmeni şair Binbaşı İsmail Hakkı YILANLIOĞLU-<MÇP’nin kurucusu<-, Türkçe Öğretmenleri Asteğmen Fakir BAYKURT ve Teğmen Mesut AKÇAnın da teşvikleriyle şiir yazmaya başladı)

30-08-1962 tarihinde ANKARA/ Bakanlıklar (Kara Harp Okulu yanında) Zırhlı Birlikler (Meslek) Okulu‘ndan Tank Assubay olarak mezun oldu. (Istanbul, Davut Paşa kışlasında C Zırhlı Muharebe Grubu Tank Taburunda staj yaptı)

1962-65 yıllarında KARS/ Sarıkamış 9.Tümen Tank Taburu Karargah Bölük Keşif Takım Komutanı.  (Burada görevde iken 5 kişilik askeri heyetle günübirlik İran’a gitti)..

1965-70 yıllarında ISTANBUL/ Hadımköy 1.Zırhlı Tümen Karargah Bölük İkmal Assubayı. (Burada görevdeyken Istanbul/ Sultanahmet-Cankurtaran’daki Askeri NBC “Nükleer Biyoloji ve Kimya” OKULU’nda, Askeri Nükleer, Biyoloji, Kimya silahları savaş eğitimi alıp, Askeri NBC uzmanı oldu)
Ordu Dil Okulu İngilizce dil eğitimi kursu gördü.

1970-73 yıllarında AĞRI 12.Tümen Tank Taburu Sosyal Tesisler Kısım Amiri.

1973-76 yıllarında ÇORLU/ Ulaş 61.Tümen Keşif Bölüğü İkmal Assubayı.

1976-77 yıllarında KIBRIS/ Değirmenlik Zırhlı Alay Tank Taburu İkmal Subayı (S-4)

1977-79 yıllarında ANKARA/ Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu 1.Alay Tank Taburu 1.Tank Bölük Assubayı.

1979 yılında Tank sınıfından, Personel sınıfına geçti ve ANKARA/ Bakanlıklarda Genelkurmay Genelsekreterliği Protokol Şubesi’nde, bizzat Genelkurmay Başkanı’nın Temsil Ağırlamasından sorumlu olan Protokol Subayı Albay Zeki ACUNAZ’ın yardımcısı Protokol Assubayı olarak tayin oldu.

1981 yılında, Nato karargahına tayin olan Maliye Albay Zeki Acunaz, çok iyi yetiştirdiği Kd.Bşçvş. Aptullah ESİRCİ‘ye, Komutan emriyle, Temsil Ağırlama Subaylığı görevini devretti.

Yanda Sn. Evren ile bir bayramlaşma töreni esnasında tokalaşırken görülen Assubay Aptullah Esirci, emeklilik tarihine kadar bu (Temsil/ Ağırlama’dan sorumlu) Protokol Subaylığı görevini başarıyla yürüttü. (Burada görevli iken Belçika’daki NATO Karargahına (SHAPE) ilk yurt dışı görevine giderek, Nato’daki Türk Milli Gecesi Proğramını yürütme görevini almış, Ankara’dan oyuncu ve ses sanatçısı Kamil SÖNMEZ tarafından yetiştirilen 24 kişilik Türk Halk Oyunları ekibini de NATO karargahına götürmüş, Almanya’da bulunan Barış MANÇO ekibinin de SHAPE’de bulunup geceye katkılarını sağladı. Kamil SÖNMEZ‘in Halk Oyunları ekibinin, Brüksel şehir meydanlarında Türk Halk Oyunları gösterisi yaptığında, seyredebilmek için Brükselliler adeta birbirini eziyorlardı. Brüksel’deki NATO Türk Grubu Komutanı Tümgeneral Özdemir KANDEMİR de Türkiye’yi tanıtıcı bu program nedeniyle Aptullah ESİRCİ‘ye Şilt ve Takdirname verdi.)

Askerlik süresince çeşitli takdirnameler aldı.

16-02-1985 tarihinde Emekli olup Ankarada ikamete devam etti.

1985-87 yıllarında Kürk-Derimont satışı ile, kısa süre Kırlangıç yağ ve sabunları Başbayiliği yaptı.

1987 yılında EsİnTi Ltd.Ş. sahibi olarak Ankara Gimat tesislerinin yaya kaldırımları, istinat duvarları ve Gimat Camisi’nin ikinci etap inşaatlarıyla, Şadırvan inşaatının taşeronluğunu yaptı.

1987-92 yıllarında İZMİR/ Seferihisar’da Saykoop ve Başkent Umlas sitelerinin kaba inşaatlarının müteahhitliğini yaptı.

1992-95 yıllarında ANKARA /Eryaman Saykoop villalarının kaba inşaatlarının müteahhitliğini yaptı.

1995-2000 yıllarında Anamur Dağıstan Koop kaba inşaatlarının müteahhitliğini yaptı.

15-07-2005   Ankara’da Haberal ve Haberci gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Evli, 1 torun dedesidir.